ALIŞVERİŞ SİTELERİNDEKİ SAHTE ÜRÜN VE DOLANDIRICILIĞI NASIL ANLARSINIZ??

SAHTEKARLIK-BANNER

Online alışveriş hepimizin en sevdiği alışkanlıklardan biri haline geldi. Hal böyle olunca da işin ticari kazancı gereği bir sürü e-ticaret sitesi açıldı. Evet internetten alışveriş yapmak çok eğlenceli,yorulmadan herşeyi alıyoruz ve fazla para ödemiyoruz. Fakat şöyle de bir tuzak var ki gördüğümüz tüm kampanyalar gerçek değil! Orjinal ürün sloganıyla satılan ürünler de dahil birçok ürün asıllarının birebir kopyası olarak yapılıp satılıyor. Kargo elimize ulaştığında ürünü açtığımızda hayal kırıklığına uğradığımız çok olmuştur. Artık birçoğumuz gerçek ürünle sahte ürünü ayırdedebiliyoruz. Online şikayet sitesi http://www.sikayetvar.com’da bu konuyla ilgili bir sürü şikayet okuyabilirsiniz. Peki bir ürünün orjinal olduğunu nasıl anlarız?

  • Çok pahalı markaların ürünleri çok ucuza satılıyorsa markanın merkez şubesini arayıp site adını vererek burada böyle bir kampanyanın olup olmadığını sorun.
  • İnternetten araştırarak şikayet siteleri ve bloglardaki yorumlara bakın.Iısrarla bahsedilen marka ve e-alışveriş siteleri genellikle sahte çıkıyor.
  • Ürün elinize geldiğinde hoşlanmadığınız, şüphelendiğiniz bir durum varsa iç etiketine bakarak aldığınız markayla aynı mı kontrol edin. Ürün yan markaların ürünü de çıkabilir.
  • Ürün fotoğrafının gerçek kaynaktan mı alındığını mutlaka araştırın.
  • Özellikle akıllı telefon kampanyası yapıp 2000 liralık telefonları 200-300 liraya kısa süreli kampanya diye satan sitelerden asla alışveriş yapmayın. Dolandırıldığınızla kalırsınız.
  • Fırsat siteleri de zaman zaman sıkıntı yaratıyor. Kupon satın aldığınız halde kuponunuzu kullandırtmıyorlar veya yanıltıcı yalan kampanyalar hazırlayıp satıyorlar. Bu durumda mutlaka hakkınızı arayın. Şikayet hatlarını ve sitelerini kullanın.
  • Rezervasyonlu fırsat kuponları (otel,yemek vs.) en çok şikayet alan durumlardan biri. Kuponu aldıktan sonra rezervasyon için aradığınızda yer kalmadığını söyleyerek para iadesi de yapmıyorlar.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s